Pátek 18. června 2021, svátek má Milan
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 18. června 2021 Milan

Kristellerova exprese - zrůdnost, za kterou mnoho žen děkuje

28. 04. 2015 8:12:28
Tlačení či dokonce skákání na břicho při porodu, to je tzv. Kristellerova exprese. Je světovou zdravotnickou organizací zakázaná již od roku 1952, přesto se u nás vesele provádí dál. Děloha je dutý orgán, je to jako tlačit

na nafouknutý balón proti zdi. Není pak divu, že může dojít k přílišnému krvácení, neurologickému poškození dítěte či dokonce k prasknutí dělohy a ohrožení života matky i dítěte.

To se také stalo před pěti lety jedné rodičce ve Fakultní nemocnici v Olomouci, která se nyní s nemocnicí soudí o odškodné. (http://zdravi.e15.cz/denni-zpravy/z-domova/znalec-olomoucka-nemocnice-pri-porodu-pouzila-zakazanou-metodu-478552) Nebýt amatérského videa, které točil otec dítěte, případ by byl patrně zameten pod koberec. Lékař, provádějící KE, do poslední chvíle zapíral. Dítě je nyní postiženo dětskou mozkovou obrnou, epilepsií, chronickým zápalem plic a bronchitidou. Je téměř slepé a hluché, neumí polykat ani kašlat. Vyžaduje nepřetržitou a finančně velmi nákladnou péči.

Jeden by se domníval, že jde patrně o velmi smutný, ale ojedinělý případ. Kristellerova exprese (KE) se však za zdmi českých porodnic provádí až děsivě často.

Když jsem se zeptala svých kamarádek, známých, či dokonce nadhodila otázku v nejmenované on-line diskuzi, cca každá třetí potvrdila, že na ni byla provedena Kristellerova exprese. Málokterá z nich ale ví, že je tato metoda zakázaná a obvykle jsou za ni ženy naopak vděčné. Mají pocit, že bez tlačení na břicho by dítě nedokázaly porodit. Je tomu ale skutečně tak? Co „nutí“ lékaře použít metodu, kterou mohou matku či dítě i zabít?

Abychom si otázku zodpověděli, vraťme se trochu do minulosti. Málokdo ví, že francouzský král Ludvík XIV. nutil své milenky ležet při porodu na zádech, aby mohl pozorovat narození svých dětí. Tento přístup se mužům zalíbil a byl zaveden jako módní. Později také jako pro muže porodníky praktický, neboť měli dobrý přístup k rodící ženě. Otázkou však je, co je dobré pro samotnou ženu? Spontánně by si polohu vleže vybralo jen opravdu malé procento žen (a pokud ano, pak obvykle na boku). Porodní cesty směřují nahoru, vleže na zádech tedy žena tlačí v podstatě do kopce. Navíc tím, že leží na kostrči, která je jinak pohyblivá, jsou porodní cesty o 30% méně průchodné než v jakékoliv jiné poloze. Je pak naprosto jasné, že vytlačit na zádech dítě je opravdová fuška. Příroda tak ovšem nechtěla. Chtěl pan lékař. Hlavní prevencí „nutnosti“ či spíše nutkání užít KE je tedy změna polohy z medicínské na přirozenou.

Medicínský porod je bohužel obvykle řízený porod. Rodičky jsou u nás udržovány v podvědomí, že nejsou schopny samy porodit své dítě, na kurzech vedených porodnicemi jsou učené, že by měly zadržovat dech a tlačit silou namísto aby tlačily přirozeně, podle vlastní potřeby a kontrakcí.

Porod je přitom naprosto spontánní proces, který se děje sám od sebe a pro zdárný průběh potřebuje především ticho, klid, přítmí a pocit bezpečí. Je nezbytné psychicky podporovat rodičku namísto nabízení tišících léků, urychlovačů či naopak zpomalovačů. Porod má své vlastní tempo, nezávislé na tom, kdy zrovna lékaři končí směna nebo kolik rodících žen je zrovna v porodnici přítomno.

Čeští porodníci skutečně věří, že zachraňují. Léta se přeci učili, jak zachraňovat matky a děti při porodu. Porod chápou jako balíček potenciálních nebezpečí, jsou neustále ve střehu. (A porod se takovým skutečně stává, pokud je do něj neustále zasahováno, jak jsem již psala v článku ZDE.) Potřeba kontrolovat a ovládat je jim v podstatě vrozená. V případě porodu by se ale více osvědčila schopnost nechat být. Ovšem kde je ego silnější než srdce, tam zůstává jen bolest.

V televizních zprávách se často na závěr po reportážích plných krádeží, vražd a politických pranic dávají na odlehčení „zvířátka“. V porodnicích se po typickém medicínském porodu říká spásná věta: „Hlavně že máte zdravé miminko!“

Co takový porod udělá s psychikou ženy, už nikoho nezajímá. Co takový porod udělá s psychikou dítěte, také ne. Spásnou větu pak užívají i přátelé a blízcí rodičky a ty rodičky, které uvěřily, že jim byl vlastně porod či dítě zachráněno, tuto větu rády aplikují u jiných žen. Ne. Je čas přestat se zvířátky na konci děsivých televizních zpráv. Je čas přepnout kanál nebo ještě lépe – se úplně odpojit od sítě a znovu se napojit samy na sebe.

Pozn.: Byla na Vás provedena Kristellerova exprese? Prosím přihlaste se do Facebookové skupiny "Nechceme Kristellerovu expresi" a napište zde své jméno, rok a porodnici, ve které na Vás tato metoda byla použita anebo tyto informace zašlete na e-mail pavlamalinovska@seznam.cz. Informace slouží ke sběru dat pro kampaň vedenou proti této zakázané metodě. Do zdravotnické dokumentace se Kristellerova exprese neuvádí.

Autor: Karla Miková | úterý 28.4.2015 8:12 | karma článku: 44.93 | přečteno: 48019x

Další články blogera

Karla Miková

Rodičové, vydechněte! Učitelé, prosím zvolněte!

Mnozí rodiče jsou díky přesunu výuky ze škol do domácností již nyní na pokraji sil. Někteří plně suplují činnost učitele namísto aby byli pouze pomocníky při výuce. I v době pandemie však platí, že domácí úkoly jsou dobrovolné,

24.3.2020 v 20:03 | Karma článku: 40.30 | Přečteno: 7656 | Diskuse

Karla Miková

Divoké děti v českých školách – co je tady špatně?

Děti s ADHD bývají trnem v oku mnohých učitelů, ale mnohdy i spolužáků a jejich rodičů. "Háďata" ve vyučování často narušují výuku, takže se ostatní děti nemohou soustředit. Mohou se vztekat, mít afekty, zablokovat se a

2.12.2019 v 19:12 | Karma článku: 32.01 | Přečteno: 8206 | Diskuse

Karla Miková

„Cítím se jako cestovatel, který je zavřený doma.“ Poznejte svět očima ADHD dětí.

Okolím jsou často vnímány jako divoké, nevychované, drzé. Děti s diagnózou ADHD. Jak vnímají tyto děti svět a jak prožívají samy sebe? Vyzpovídala jsem několik z nich.

24.3.2019 v 9:03 | Karma článku: 24.37 | Přečteno: 1403 | Diskuse

Karla Miková

Ádéhádě – nevychovaný fracek nebo dítě s poruchou?

ADHD je i v dnešní moderní době s perfektní dostupností informací předmětem mnoha mýtů. Stále slýchávám názor, že je dítě prostě jen nevychované a že ADHD je vymyšlená diagnóza. Někteří radí dítě pořádně seřezat, protože...

10.3.2019 v 17:30 | Karma článku: 38.01 | Přečteno: 9482 | Diskuse

Další články z rubriky Ona

Kateřina Krumpálová

Co mi v Šanghaji chybí

Kvůli pandemii jsem už nebyla přes dva roky doma. V posledním době mi moc chybí jídlo z domova. Je pravda, že v Šanghaji se dá koupit či uvařit téměř všechno, ale i tak to není ono. No, není to jako do maminky. :-)

17.6.2021 v 12:23 | Karma článku: 24.23 | Přečteno: 583 | Diskuse

Bohunka Jakubcová

... když draka bolí hlava...

Celé království je zahaleno do černého závoje, protože jedinou královskou dceru ... unesl drak. Rodiče jsou nešťastni, hledají zachránce. Znáte to? Pojďte se podívat, jak to znám já.

17.6.2021 v 5:00 | Karma článku: 11.52 | Přečteno: 294 | Diskuse

Mirka Pantlíková

To se mi zase něco „povedlo...“

U nás se říká, že „trable druhého - člověka potěší.“ A nejen potěší, ale někdy i rozveselí. Tož teď vás potěším mým čerstvým zážitkem.

15.6.2021 v 13:08 | Karma článku: 21.69 | Přečteno: 619 | Diskuse

Valijah Rashidová

Kořeněné brambory nebo rýže "po indicku" - to je lahodná večeře do 30 korun

Indická kuchyně nejsou jen krémové omáčky se šťavnatými kousky masa, které znáte z restaurací. Zejména ta domácí je velice skromná, ale díky voňavému koření dokáže i z pár obyčejných surovin vykouzlit fantastický chuťový zážitek.

15.6.2021 v 8:30 | Karma článku: 14.76 | Přečteno: 466 | Diskuse

Jana Kozubíková

kOmický blog CCLXI.

Patnáctiletý puberťák o mamince eufemisticky prohlašuje, že je "rozbitá". Označuje tak nejen můj lehce vyšinutý přístup k práci.

15.6.2021 v 6:40 | Karma článku: 12.39 | Přečteno: 210 | Diskuse
Počet článků 23 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 7729

Odmítám nekriticky přijímat vše, co je nám společností předhazováno jako normální či dokonce prospěšné. Náš svět je vzhůru nohama. Věříme lékařům více než svému vlastnímu tělu. Jíme jídlo, které nás pomalu zabíjí - ale raději zavíráme oči, abychom nemuseli jinak. Žijeme tím, co je venku, a svět uvnitř nás necháváme umírat. Slepě věříme médiím a společenskému diktátu a stáváme se ovcemi. Věříme, že pravda je to, co si myslí většina. A když je někdo jiný a smýšlí jinak, je to hned blázen. Tak tedy těší mne! Jsem jeden z nich. :-D

 

karla.mikova@seznam.cz

Najdete na iDNES.cz