Středa 27. září 2023, svátek má Jonáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 27. září 2023 Jonáš

Zpověď domarodky: Petra Langová

9. 09. 2015 18:19:20
Skutečně jsou ženy rodící doma nezodpovědné, ne-li rovnou hloupé? Vede je k jejich rozhodnutí jen pohodlnost? Rozhodla jsem se udělat rozhovor na téma domácích porodů s několika zajímavými ženami, abyste si udělali obrázek sami.

Sérii zpovědí na toto kontroverzní téma odstartuje bojovnice za přirozené porody a za zrušení nelegálního vybírání poplatků za osobu blízkou u porodu, Petra Langová.

Petro, proč jsi se rozhodla přivést na svět své dítě doma?

Prvním mým důvodem byla zkušenost z prvního porodu v porodnici, kdy jsem jako prvorodička neřešila spoustu důležitých věcí a naivně se spoléhala na něžný a laskavý přístup, respekt a soukromí s tím, že tam někdo bude, kdyby se něco pokazilo. Bohužel nemám dobré vzpomínky. Přestože byl porod naprosto ukázkový a bez sebemenších komplikací, vůbec nerespektovali můj porodní plán, nenechali dotepat pupečník a tím moje dítě připravili o mnoho blahodárné krve, a ještě mi holku doktorka normálně vyrvala z náručí při prvním kojení v porodním boxu. Absolutně žádný cit a respekt. Muže ke mně nepustili z důvodu “prostě protože“ a já byla během porodu v podstatě 6 hodin sama v rozpadlé koupelně, kde se válely opadané dlaždičky. Pouze vždy přišla sestra, strčila mi ruku mezi nohy a nasadila monitorování.

Dnes vím, že komplikace velmi často vyvolávají lékaři tím, jak i zdravé ženě úplně až agresivně monitorují porod či spěchají nebo není personál příjemný a to vše může vést a také často vede ke komplikacím jako nepostupující porod v důsledku toho, že hormony nepracují dobře vlivem nepříjemného prostředí, manipulací a ošklivého zacházení. Porod je totiž velice citlivý na okolní vjemy, a pokud se s ženou zachází špatně, porod se komplikuje. To ovšem naše zdravotnictví řeší zásahy v podobě chemie (umělý oxytocin) a ten může způsobovat další nepříjemnosti. Často se také děje to, že se začne porod vyvolávat příliš brzy a tělo na to nebylo ještě připraveno. Pak to končí akutní sekcí pro nezdařenou indukci. Takových známých mám mnoho. Zkrátka dnes zdravotníci zdravé ženě mohou pěkně zavařit. Na patologie máme jistě odborníky, ale fyziologický porod nepotřebuje neustále kontrolovat. Je nevhodné chtít při příjmu od ženy odpovídat na otázky, kde bude muset přemýšlet a vůbec celý systém u nás je nastavený na to, že porod je patologie a potřebuje nejlépe operaci no a s tímto přístupem to velmi často tak také skončí.

Jak jsi se na domácí porod připravovala? Studovala jsi nějakou odbornou literaturu, chodila na kurzy?

Samozřejmě jsem přečetla řadu knížek a jezdila jsem také na mezinárodní konference a přednášky. Z knih rozhodně doporučuji Michelle Odenta a jeho Znovuzrozený porod a také jeho knihu Přirozené funkce orgasmů při milování, porodu a kojení, dále Fascinující mysl novorozeného dítěte od Davida Chamberlaina a Prvotní otisky od Dr Arthura Janova, určitě ještě Miminka v bezpečí od Julie Dibbernové a velmi zajímavá je též kniha Jak muži manipulují se ženami od Roberta S. Mendelsohna.

Z předporodního kurzu jsem navštívila kurz hypnoporodu s Michaelou Kalusovou. Rozhodně doporučuji takový kurz navštívit. V porodnici totiž velmi často naprosto zkreslují informace a nezřídka lžou. Například říkají, že preventivní nástřih je třeba, že to ochrání, což ale není pravda, pomoci může jen nástřih restriktivní (v nevyhnutelných případech - pozn. red.) nebo že při dotepání pupečníku může dítě vykrvácet. Holé nesmysly. A o epidurálu se také člověk dozví jen pozitiva nebo maximálně, že může bolet hlava či nezabere úplně, ale zástup dalších negativních účinků nikoliv.

Jaký tvůj domácí porod byl? Pomáhal ti při porodu někdo? Jaké pocity v tobě zůstaly?

Byl láskyplný, citlivý, něžný, respektující v prostředí, které miluji, s lidmi, které miluji. Nikdo po mě nic nechtěl, nikdo neříkal: "Tak a teď roztáhněte nohy..", "Dýchejte nebo to dítě zabijete...", "Musíte tohle a tamto..." Moje porodní asistentka pouze velice vhodným způsobem kontrolovala ozvy, které napoví, zda je či není něco v pořádku pro případný přesun. To totiž pro porod zdravé ženy naprosto stačí. Nic víc nepotřebuje a všechno navíc je prostě špatně. Dělala to absolutně jiným způsobem než v porodnici.

Všimla jsem si na fotce novorozeného Jonase, že je dítě spojeno s placentou. Jednalo se tedy o tzv. lotosový porod? Za jak dlouho jste přestřihli pupečník a jak jste naložili s placentou?

Pravý lotosový porod je, když pupečník odpadne po několika dnech sám. My jsme Jonase od placenty oddělili asi za 9 hodin hlavně z důvodu, že ty dny bylo opravdu velice horko a také kvůli další manipulaci. Tento rituál jsme dělali hlavně z důvodu prospěšnosti pro miminko. Dotepání pupečníku by mělo být samozřejmostí. Miminko dostane všechnu krev, která mu patří a s tím samozřejmě všechny živiny a kyslík, díky tomu má lepší adaptaci. Přestřižení pupečníku před dotepáním je praktika vyloženě neprospěšná. A kam jsme uložili placentu? Po pečlivém zkontrolování porodní asistentkou, zda ve mně nemohlo ještě něco zůstat jsme ji zakopali v nedalekém lesíku. Zaslouží si úctu, vždyť naše dítě po celou dobu vyživovala.

Proč si myslíš, že je pohled na domácí porody zkreslený, vnímaný jako něco ryze nebezpečného a nezodpovědného?

Myslím, že domácí porod je naopak o velké odpovědnosti a připravenosti. Lidé tak přemýšlí, protože mají zkreslené informace. Papouškují to, co říkají všichni, ale když se jich zeptáte, proč si to myslí a co se tedy může z vteřiny na vteřinu stát za problém, když předtím byla žena zdravá, tak nevědí vůbec nic a ani neznají čísla pravděpodobnosti, ale hovoří jen o nebezpečnosti. Pro předtím zdravou ženu je riziko nějakých komplikací 1 : 2 500. Výzkumů na toto téma proběhlo mnoho. Nedávno například provedl Dr. Lewis E. Mehl průzkum u dvou tisíc porodů a výsledek byl, že v porodnici došlo ke třiceti vážným zraněním, při porodu doma ani k jednomu. Nebezpečí tedy pramení z toho, že procedury vyvinuté speciálně pro kritické situace se používají rutinně u každé ženy, která vstoupí do dveří a neodmítne je písemně.

Dalším faktorem jsou pak zkušenosti kamarádek. "Oni mě tam zachránili.. Měla jsem komplikace a ještěže existuje vex a tým doktorů..." Ovšem bohužel si již neuvědomují, že ty komplikace velice často způsobují lékaři svými zbytečnými zásahy na zdravé ženě s fyziologickým porodem (nucení do polohy, chemické preparáty, rušení a spěchání, nevhodné poznámky) a pak to, co hoří, hasí, ale ženy již vidí pouze to hašení a nikoliv to, kdo oheň způsobil a ještě by děkovaly a lékaři si plácají do ramenou, jací jsou borci... Je to smutné. Asi největší paradox, jaký si umím představit.

Je něco, co by měl podle tebe o porodu vědět každý?

Že je to krásná a vysoce intimní záležitost, kterou by měli rodiče zažít v úctě a soukromí. Zdravé ženě bohužel velmi často toto zkazí přístup v porodnici, kde je žena jen další na řadě a že je třeba se na tento přístup velice dobře připravit. Znát dobře svá práva a též fyziologii a nenechat si ho vzít tím, že budou zcela v moci zdravotníků, kteří často komplikace tvoří a k tomu nerespektují ani svobodnou vůli rodičů, např. miminko separují, nenechají dotepat pupečník, což je vyloženě praktika škodlivá, a podobně.

Děkuji za rozhovor.

Petra Langová pochází z Ústí nad Labem, vystudovala chemickou průmyslovku. Má dvě děti: čtyři a půl roku starou Leontýnku a dvouměsíčního chlapečka Jonase. Založila sdružení Juno Moneta a aktivně usilovala o zrušení poplatku za přítomnost otce u porodu, který není z hlediska zákona legitimní. Toto téma dostala až k soudu, který nakonec i vyhrála, poplatky se však v mnohých porodnicích vybírají dále. Po svém prvním porodu a účasti na přednášce uznávaného porodníka Michaela Odenta v roce 2013 se začala velice aktivně zajímat o fyziologii porodů a funkci hormonů. Pro podporu zrušení poplatků za přítomnost osoby blízké u porodu založila stránky www.byznysnaporodech.tode.cz, kde dnes ale také informuje budoucí maminky, jak se připravit, pokud plánují rodit v porodnici, shromažďuje zde důležitá data a informace týkajících se porodů. Na těchto stránkách lze také najít příběhy obou jejich porodů.

Petra L. je členkou výboru H. A. M. (Hnutí za aktivní mateřství), příležitostně doprovází ženy i u porodu. Neustále se v tématice odborně vzdělává a poskytuje poradenství bez nároku na honorář. Pořádá také sbírky oblečení pro azylové domy.

Autor: Karla Miková | středa 9.9.2015 18:19 | karma článku: 26.34 | přečteno: 5048x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Ona

Jitka Štanclová

Tak s tebou rozhodně spát nebudu!

Mnozí se diví, jak si můžu ve svým věku vybírat, ale já vím své! Jasně jsi mi dal najevo, že mi neskočíš na špek, přiznávám, to byla teprve potupa!

27.9.2023 v 19:50 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 64 | Diskuse

Alice Kopřivová

Marně hledám - cokoliv!

Někdo hledá smysl života, já klíče, mobil nebo brýle. Pro co jdu do ledničky? Ptám se, když ji otevírám. Přemítám hrůzou v autě, co ta žehlička. Znáte to?

27.9.2023 v 13:05 | Karma článku: 9.69 | Přečteno: 173 | Diskuse

Jana Kozubíková

kOmický blog CDXLI.

Druhý den manželovy nepřítomnosti jsem volila program uvážlivěji, nicméně okolnosti moji snahu relaxovat úspěšně hatily.

26.9.2023 v 6:00 | Karma článku: 10.57 | Přečteno: 161 |

Janka Melišová

Ešte stále sme nažive

Stalo sa vám niekedy, že ste mali pocit, akoby ste nejako stratili kontrolu nad vlastným životom? Že dokonca nie ste schopní povedať, čo je dobre a čo zle?

24.9.2023 v 14:04 | Karma článku: 20.90 | Přečteno: 336 | Diskuse

Jana Kozubíková

kOmický blog CDXL.

Mám ráda osamělé večery, pravděpodobně z důvodu nízké četnosti jejich výskytu. Leč ne vždy splní má očekávání.

24.9.2023 v 6:00 | Karma článku: 13.28 | Přečteno: 219 |
Počet článků 23 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 7821

Odmítám nekriticky přijímat vše, co je nám společností předhazováno jako normální či dokonce prospěšné. Náš svět je vzhůru nohama. Věříme lékařům více než svému vlastnímu tělu. Jíme jídlo, které nás pomalu zabíjí - ale raději zavíráme oči, abychom nemuseli jinak. Žijeme tím, co je venku, a svět uvnitř nás necháváme umírat. Slepě věříme médiím a společenskému diktátu a stáváme se ovcemi. Věříme, že pravda je to, co si myslí většina. A když je někdo jiný a smýšlí jinak, je to hned blázen. Tak tedy těší mne! Jsem jeden z nich. :-D

 

karla.mikova@seznam.cz

Já vím své, říká modelka Taťána Kuchařová k třetí svatbě Brzobohatého

Taťána Kuchařová (35) zavzpomínala na své dětství i dospívání v Opočně a popsala své aktuální plány do budoucna....

Jiří Paroubek se potřetí oženil, expremiér si vzal bývalou poslankyni ČSSD

Po opožděné páteční oslavě svých 71. narozenin se bývalý premiér Jiří Paroubek o víkendu oženil, tentokrát už potřetí....

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Žiju se ženou, přiznala farářka ze StarDance Martina Viktorie Kopecká

Farářka Církve československé husitské Martina Viktorie Kopecká (37), která zaujala televizní diváky v soutěži...

Toxická laguna v Rumunsku pohlcuje vše živé. Katastrofa není daleko

V té krajině není nic lidského, a nebýt věže kostela, která ční z bahnité hmoty, ani by tu nic přítomnost člověka...