Pátek 18. června 2021, svátek má Milan
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 18. června 2021 Milan

Rodičové, vydechněte! Učitelé, prosím zvolněte!

24. 03. 2020 20:03:24
Mnozí rodiče jsou díky přesunu výuky ze škol do domácností již nyní na pokraji sil. Někteří plně suplují činnost učitele namísto aby byli pouze pomocníky při výuce. I v době pandemie však platí, že domácí úkoly jsou dobrovolné,

nejsou vymahatelné zákonem a neměly by být ani hodnocené a taktéž míra zapojení rodičů do domácí výuky není vymahatelná!

Ze zákona platí, že škola nemůže zasahovat do soukromého života dítěte a jeho rodiny. V této velmi specifické situaci, kdy jsou školy zavřené, se sice očekává spolupráce rodičů při vzdělávání dítěte, hlavně u mladších žáků. Míra zapojení je ale skutečně na rodičích samotných.

Předpokládám, že žádný zodpovědný rodič nechce, aby bylo dítě ve vzdělání pozadu. Pokud ale máte dětí několik, jste samoživitelka nebo máte náročnou práci či práci z domu, nenechejte se zahnat do kouta pocitem, že musíte jet na 100% nově i jako „učitelka“. Nemučte děti sáhodlouhými příklady. Nenuťte je do úkolů, u kterých jsou bezradné. Někteří rodiče bědují, že dělají úkoly a cvičení s dětmi po práci a mnohdy jdou vyčerpaní rovnou spát. Míra stresu vysoká a čas na normální život nulový. Někteří dohání s dětmi úkoly o víkendech.

Tlak na vzdělání mi v této situaci přijde nemístný a v době digitalizace společnosti je neuvěřitelné, jak moc se moderních technologií, které by situaci velmi ulehčily, spousta pedagogů bojí využít. Zatímco někteří pedagogové směle vyučují on-line a udržují živou a podporující komunikaci, jiní jsou až překvapivě pasivní – posílají pouze úkoly k vypracování s termíny dodání a většina práce je tedy na rodičích. Neobtěžují se dokonce ani se zpětnou vazbou.

Dalo by se namítat, že ne všechny rodiny mají počítač s připojením na internet, takže ne vždy je on-line výuka možná. V dnešní době, kdy si češi jsou schopni ve velkém ušít chybějící roušky a firmy pomalu namísto pálenky vyrábějí desinfekční gely zdarma, se mi však nechce věřit, že by socialně slabším rodičům nějaká firma počítač nezapůjčila. Případně mohou vzít situaci do vlastních rukou rodiče a založit pro potřebné sbírku. Když se chce, nějaké řešení se vždycky najde.

Zatímco někteří pedagogové jsou spíše pasivní, jiní jsou agilní až příliš. Například mé kamarádce bylo sděleno, že její dítě v předškolním věku bude také dostávat úkoly. Nenechte se prosím zmást a berte tyto „úkoly“ jako jednu z možností - ne povinností - jak smysluplně zabavit své dítě. Obvykle ale platí, že děti v tomto věku mají o základní dovednosti jako je psaní písmen a čtení zájem sami a více se naučí díky vlastní vnitřní motivaci při vlastním tempu než při nátlaku zvenčí. Zvláštní je, že v době, kdy jsem chodila do školky já, nic takového jako předškolní aktivity neexistovalo a přesto první třídu všechny děti bez potíží zvládaly. Tlak na vzdělání se stále stupňuje a já ve skrytu duše doufám, že tato nezvyklá situace jej pomůže alespoň trochu rozpustit.

Milí pedagogové, prosím uvolněte tlak, který na rodiče vyvíjíte. Spousta z nich kromě domácího vzdělávání chodí i do práce, takže nyní pracují v podstatě na dvě směny. Spousta z nich má více dětí školou povinných a různou úroveň vzdělanosti. Nemluvě o dalších starostech, které s novou situací a omezeními vlády vyvstaly - strach o životnost svého zaměstnání, o zdraví svých rodičů a prarodičů, vymýšlení programu pro děti, aby nouzový stav a s ním spojené odtržení od kolektivu a vzdálenější rodiny zvládly, řešení otázky stravování a omezeného nakupování atd. Buďte prosím vstřícní, netlačte na odevzdávání na čas, omezujte výuku na nutné minimum a respektuje individuální situaci každé rodiny.

Milí rodiče, kdykoliv pocítíte, že se blížíte stavu vyčerpání, řekněte si dost! Rozdíly ve vzdělání budou po návratu dětí do škol tak i tak velké a je dost pravděpodobné, že se část učiva prostě bude muset prominout. Nenechejte se zdrtit povinnostmi a pocity vlastní neschopnosti – ne každý má na učení vlohy, ne každý je schopen cokoliv vysvětlit. Je to naprosto normální. Kdybyste disponovali učitelskými vlohy, pravděpodobně byste tuto práci dávno dělali. Zapojte se do výuky svého dítěte dle vlastních schopností a možností.

Pojďme se prosím chápat a pomáhat si. Vždyť plujeme na stejné lodi!

Autor: Karla Miková | úterý 24.3.2020 20:03 | karma článku: 40.30 | přečteno: 7656x

Další články blogera

Karla Miková

Divoké děti v českých školách – co je tady špatně?

Děti s ADHD bývají trnem v oku mnohých učitelů, ale mnohdy i spolužáků a jejich rodičů. "Háďata" ve vyučování často narušují výuku, takže se ostatní děti nemohou soustředit. Mohou se vztekat, mít afekty, zablokovat se a

2.12.2019 v 19:12 | Karma článku: 32.01 | Přečteno: 8206 | Diskuse

Karla Miková

„Cítím se jako cestovatel, který je zavřený doma.“ Poznejte svět očima ADHD dětí.

Okolím jsou často vnímány jako divoké, nevychované, drzé. Děti s diagnózou ADHD. Jak vnímají tyto děti svět a jak prožívají samy sebe? Vyzpovídala jsem několik z nich.

24.3.2019 v 9:03 | Karma článku: 24.37 | Přečteno: 1403 | Diskuse

Karla Miková

Ádéhádě – nevychovaný fracek nebo dítě s poruchou?

ADHD je i v dnešní moderní době s perfektní dostupností informací předmětem mnoha mýtů. Stále slýchávám názor, že je dítě prostě jen nevychované a že ADHD je vymyšlená diagnóza. Někteří radí dítě pořádně seřezat, protože...

10.3.2019 v 17:30 | Karma článku: 38.01 | Přečteno: 9482 | Diskuse

Další články z rubriky Osobní

Tien Tran Tat

Jsem Váš kámoš

Nechci se chvástat, ale jsem nejlepší. Moje heslo do počítače je „vzdynejlepsi“. Jsem top, jsem šampión. Pochybuju o sobě? Nikdy.

17.6.2021 v 9:42 | Karma článku: 28.30 | Přečteno: 551 | Diskuse

Vít Olmer

Politikův marketingový tah s berlemi (povídka)

„Auvajs!“ vyjekla levá noha. „Co blbneš?“ reagovala pravá noha - domlouvaly se spolu telepaticky. „Zvrtla jsem se o bouli na chodníku!“ Majitel nohou, politik na procházce, se opřel o zeď s obličejem zkřiveným bolestí.

16.6.2021 v 14:11 | Karma článku: 14.16 | Přečteno: 238 | Diskuse

Jitka Štanclová

Bylo nás sedm

Sedm statečných kuřátek. Šest holek a uprostřed kluk. "Zase děcko!" prohlásil kdosi z těch starších, když jsem se narodila. V pubertě jsem se kvůli tomu čílila, později chápala.

15.6.2021 v 20:43 | Karma článku: 31.09 | Přečteno: 625 | Diskuse

Kateřina Krumpálová

Život v mojí čínské rodině - část 4.

Čínští rodiče pocházejí z malých vesnic kousek od sebe v provincii Anhui, teď čtyři hodiny rychlovlakem od Šanghaje. Kdysi to prý trvalo celý den, dostat se sem autobusem. Z vesnice se dostali až do velkého města.

14.6.2021 v 14:48 | Karma článku: 26.84 | Přečteno: 659 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Vzkaz pro Aleše Cibulku

Když jsem si pozdě večer 12. června (2021), krátce před půlnocí, udělal čas na surfování po internetu, objevil jsem zprávu, která mě vytrhla z letargie. Aleš Cibulka - moderátor, spisovatel, herec – skončil na operačním sále.

13.6.2021 v 7:00 | Karma článku: 17.59 | Přečteno: 917 | Diskuse
Počet článků 23 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 7729

Odmítám nekriticky přijímat vše, co je nám společností předhazováno jako normální či dokonce prospěšné. Náš svět je vzhůru nohama. Věříme lékařům více než svému vlastnímu tělu. Jíme jídlo, které nás pomalu zabíjí - ale raději zavíráme oči, abychom nemuseli jinak. Žijeme tím, co je venku, a svět uvnitř nás necháváme umírat. Slepě věříme médiím a společenskému diktátu a stáváme se ovcemi. Věříme, že pravda je to, co si myslí většina. A když je někdo jiný a smýšlí jinak, je to hned blázen. Tak tedy těší mne! Jsem jeden z nich. :-D

 

karla.mikova@seznam.cz

Najdete na iDNES.cz