Čtvrtek 9. dubna 2020, svátek má Dušan
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 9. dubna 2020 Dušan

Rodičové, vydechněte! Učitelé, prosím zvolněte!

24. 03. 2020 20:03:24
Mnozí rodiče jsou díky přesunu výuky ze škol do domácností již nyní na pokraji sil. Někteří plně suplují činnost učitele namísto aby byli pouze pomocníky při výuce. I v době pandemie však platí, že domácí úkoly jsou dobrovolné,

nejsou vymahatelné zákonem a neměly by být ani hodnocené a taktéž míra zapojení rodičů do domácí výuky není vymahatelná!

Ze zákona platí, že škola nemůže zasahovat do soukromého života dítěte a jeho rodiny. V této velmi specifické situaci, kdy jsou školy zavřené, se sice očekává spolupráce rodičů při vzdělávání dítěte, hlavně u mladších žáků. Míra zapojení je ale skutečně na rodičích samotných.

Předpokládám, že žádný zodpovědný rodič nechce, aby bylo dítě ve vzdělání pozadu. Pokud ale máte dětí několik, jste samoživitelka nebo máte náročnou práci či práci z domu, nenechejte se zahnat do kouta pocitem, že musíte jet na 100% nově i jako „učitelka“. Nemučte děti sáhodlouhými příklady. Nenuťte je do úkolů, u kterých jsou bezradné. Někteří rodiče bědují, že dělají úkoly a cvičení s dětmi po práci a mnohdy jdou vyčerpaní rovnou spát. Míra stresu vysoká a čas na normální život nulový. Někteří dohání s dětmi úkoly o víkendech.

Tlak na vzdělání mi v této situaci přijde nemístný a v době digitalizace společnosti je neuvěřitelné, jak moc se moderních technologií, které by situaci velmi ulehčily, spousta pedagogů bojí využít. Zatímco někteří pedagogové směle vyučují on-line a udržují živou a podporující komunikaci, jiní jsou až překvapivě pasivní – posílají pouze úkoly k vypracování s termíny dodání a většina práce je tedy na rodičích. Neobtěžují se dokonce ani se zpětnou vazbou.

Dalo by se namítat, že ne všechny rodiny mají počítač s připojením na internet, takže ne vždy je on-line výuka možná. V dnešní době, kdy si češi jsou schopni ve velkém ušít chybějící roušky a firmy pomalu namísto pálenky vyrábějí desinfekční gely zdarma, se mi však nechce věřit, že by socialně slabším rodičům nějaká firma počítač nezapůjčila. Případně mohou vzít situaci do vlastních rukou rodiče a založit pro potřebné sbírku. Když se chce, nějaké řešení se vždycky najde.

Zatímco někteří pedagogové jsou spíše pasivní, jiní jsou agilní až příliš. Například mé kamarádce bylo sděleno, že její dítě v předškolním věku bude také dostávat úkoly. Nenechte se prosím zmást a berte tyto „úkoly“ jako jednu z možností - ne povinností - jak smysluplně zabavit své dítě. Obvykle ale platí, že děti v tomto věku mají o základní dovednosti jako je psaní písmen a čtení zájem sami a více se naučí díky vlastní vnitřní motivaci při vlastním tempu než při nátlaku zvenčí. Zvláštní je, že v době, kdy jsem chodila do školky já, nic takového jako předškolní aktivity neexistovalo a přesto první třídu všechny děti bez potíží zvládaly. Tlak na vzdělání se stále stupňuje a já ve skrytu duše doufám, že tato nezvyklá situace jej pomůže alespoň trochu rozpustit.

Milí pedagogové, prosím uvolněte tlak, který na rodiče vyvíjíte. Spousta z nich kromě domácího vzdělávání chodí i do práce, takže nyní pracují v podstatě na dvě směny. Spousta z nich má více dětí školou povinných a různou úroveň vzdělanosti. Nemluvě o dalších starostech, které s novou situací a omezeními vlády vyvstaly - strach o životnost svého zaměstnání, o zdraví svých rodičů a prarodičů, vymýšlení programu pro děti, aby nouzový stav a s ním spojené odtržení od kolektivu a vzdálenější rodiny zvládly, řešení otázky stravování a omezeného nakupování atd. Buďte prosím vstřícní, netlačte na odevzdávání na čas, omezujte výuku na nutné minimum a respektuje individuální situaci každé rodiny.

Milí rodiče, kdykoliv pocítíte, že se blížíte stavu vyčerpání, řekněte si dost! Rozdíly ve vzdělání budou po návratu dětí do škol tak i tak velké a je dost pravděpodobné, že se část učiva prostě bude muset prominout. Nenechejte se zdrtit povinnostmi a pocity vlastní neschopnosti – ne každý má na učení vlohy, ne každý je schopen cokoliv vysvětlit. Je to naprosto normální. Kdybyste disponovali učitelskými vlohy, pravděpodobně byste tuto práci dávno dělali. Zapojte se do výuky svého dítěte dle vlastních schopností a možností.

Pojďme se prosím chápat a pomáhat si. Vždyť plujeme na stejné lodi!

Autor: Karla Miková | úterý 24.3.2020 20:03 | karma článku: 40.30 | přečteno: 7499x

Další články blogera

Karla Miková

Divoké děti v českých školách – co je tady špatně?

Děti s ADHD bývají trnem v oku mnohých učitelů, ale mnohdy i spolužáků a jejich rodičů. "Háďata" ve vyučování často narušují výuku, takže se ostatní děti nemohou soustředit. Mohou se vztekat, mít afekty, zablokovat se a

2.12.2019 v 19:12 | Karma článku: 31.87 | Přečteno: 8142 | Diskuse

Karla Miková

„Cítím se jako cestovatel, který je zavřený doma.“ Poznejte svět očima ADHD dětí.

Okolím jsou často vnímány jako divoké, nevychované, drzé. Děti s diagnózou ADHD. Jak vnímají tyto děti svět a jak prožívají samy sebe? Vyzpovídala jsem několik z nich.

24.3.2019 v 9:03 | Karma článku: 24.37 | Přečteno: 1342 | Diskuse

Karla Miková

Ádéhádě – nevychovaný fracek nebo dítě s poruchou?

ADHD je i v dnešní moderní době s perfektní dostupností informací předmětem mnoha mýtů. Stále slýchávám názor, že je dítě prostě jen nevychované a že ADHD je vymyšlená diagnóza. Někteří radí dítě pořádně seřezat, protože...

10.3.2019 v 17:30 | Karma článku: 37.91 | Přečteno: 9318 | Diskuse

Další články z rubriky Osobní

Tadeáš Firla

Skandální velikonoční zvěst

I když naše kostely a modlitebny jsou zavřené, zvěst o Kristově ukřižování je pro mnohé stále aktuální, uchvacující, živá. Není pochyb o tom, že tato událost je historická a pravdivá. Zároveň je absurdní a skandální.

9.4.2020 v 2:24 | Karma článku: 8.89 | Přečteno: 157 | Diskuse

Sylva Řiháková

Když už vám nezbude žádná naděje

Před rokem a čtvrt jsem onemocněla. Počátek a další průběh onemocnění jsem dopodrobna popisovala v předchozích článcích, takže se chci co nejméně opakovat.

8.4.2020 v 15:17 | Karma článku: 17.03 | Přečteno: 747 | Diskuse

Adela Horakova

Rozděleni na hranicích – ne celníky, ale dvojím metrem

Zavřeli nám hranice. Až z té věty mrazí. Někdo jezdí do zahraničí víc, někdo míň. Ale ten pocit, že jsme tu zavření a nemůžeme ven a jiní nemohou za námi dovnitř, to není příjemné. Ne-heterosexuální páry mají ještě překážky navíc.

8.4.2020 v 9:39 | Karma článku: 10.96 | Přečteno: 776 | Diskuse

Aleš Baloun

Je čas plánovat obnovení české ekonomiky. Svépomocí. EU nám určitě nepomůže.

Budeme marně čekat na pomoc odkudsi zvenku nebo si začneme pomáhat sami a sobě, jako to už dělají jiní a další to udělají také?

7.4.2020 v 8:01 | Karma článku: 24.32 | Přečteno: 425 | Diskuse

Pavel Pulkráb

Karanténa 1. - Krizový plán

Koronavirus a s ním spojená karanténa je téma, kterému se prostě nelze vyhnout.Můžete otevřít na webu prakticky jakoukoli stránku a všude na Vás číhá koronavirus. Pokud na vás číhá na webu, je to OK. Horší je to v MHD.

6.4.2020 v 14:57 | Karma článku: 5.64 | Přečteno: 117 | Diskuse
Počet článků 24 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 7530

Odmítám nekriticky přijímat vše, co je nám společností předhazováno jako normální či dokonce prospěšné. Náš svět je vzhůru nohama. Věříme lékařům více než svému vlastnímu tělu. Jíme jídlo, které nás pomalu zabíjí - ale raději zavíráme oči, abychom nemuseli jinak. Žijeme tím, co je venku, a svět uvnitř nás necháváme umírat. Slepě věříme médiím a společenskému diktátu a stáváme se ovcemi. Věříme, že pravda je to, co si myslí většina. A když je někdo jiný a smýšlí jinak, je to hned blázen. Tak tedy těší mne! Jsem jeden z nich. :-D

 

karla.mikova@seznam.cz

Schillerová: Podpora OSVČ bude plošná, podmínka poklesu příjmů zmizí

Ministryně financí Alena Schillerová chystá po tlaku ze strany živnostníků výrazné zmírnění podmínek pro přiznání...

Bruce Willis je v karanténě s exmanželkou Demi Moore. Dceři oholil hlavu

Bruce Willis (65) a Demi Moore (57) se rozvedli před dvaceti lety. Vycházejí spolu ovšem tak dobře, že tráví karanténu...

Díky koronaviru v pornu vydělávám velké peníze, říká bývalá Disney hvězda

Po neúspěchu v Hollywoodu přesedlala Maitland Wardová (42) na kariéru v pornoprůmyslu, kde se jí velmi daří. Herečka se...

Obchody zůstanou na pomlázku zavřené. Řetězce nevyužily stavu nouze

O Velikonočním pondělí zůstanou supermarkety zavřené a budou se tak držet zákona, který platí v běžných dobách. V...

Páté zvláštní poselství za 68 let vlády. Alžběta II. promluvila o koronaviru

Britská královna Alžběta II. (93) v neděli promluvila k veřejnosti. V předtočené nahrávce zdůraznila nutnost sebekázně...